RAAHC Banner
       

COMMANDING OFFICERS

OF THE

ROYAL REGIMENT of AUSTRALIAN ARTILLERY

8th/12th REGIMENT

Commanding Officer

       

Listed below are those personnel who have held the appointment of Commanding Officer of 8th/12th Regiment or any of the following units which have evolved over time to become the current 8th/12th Regiment:

8th/12th Medium Regiment - formed at Holsworthy 1973
8th Medium Regiment - raised at Holsworthy 1969 from 19 Composite Regiment
12th Field Regiment - raised at Holsworthy on 18 April 1966
19th Composite Regiment - located at Holsworthy

       
Date From Date To Surname Christian Names Remarks
         
         
19 Composite Regiment        
         
  1969 Silverstone   Lieutenant Colonel
         
         
8th Medium Regiment        
         
1969 August 1970 February Whyte W.A.S. Lieutenant Colonel
         
1970 February 1970 May O'Neill B.J. Lieutenant Colonel
         
1970 May 1972 January Reid W.N.F. Lieutenant Colonel
         
1972 January 1973 November Gowans P.T.F. Lieutenant Colonel
         
         
12th Field Regiment        
         
1966 April 1967 April      
         
1967 April 1969 October Kelly J.D. Lieutenant Colonel
         
1969 October 1972 July Topfer B.R. Lieutenant Colonel
         
1972 July 1973 November Barnard G. Lieutenant Colonel
         
         
8th/12th Medium Regiment        
         
1973 November 1975 December Jenvy J.E. Lieutenant Colonel
         
1975 December 1977 May Bertram J.F. Lieutenant Colonel
         
1978 December 1980 November Mackenzie K.W. Lieutenant Colonel
         
1978 Decembeer 1980 November Gower S.N. Lieutenant Colonel
         
1980 November 1982 December Williams A.R. Lieutenant Colonel
         
1982 December 1984 December Phillips J.H. Lieutenant Colonel
         
1984 December 1986 December O'Brien K.J. Lieutenant Colonel
         
1986 December 1988 December Boyle M.G. Lieutenant Colonel
         
1988 December 1991 January Lawrence P.J. Lieutenant Colonel
         
1991 January 1992 December Cox J.R. Lieutenant Colonel
         
1992 December 1994 December Vickers W.R.C. Lieutenant Colonel
         
1994 December 1997 January Schafer M.J. Lieutenant Colonel
         
1997 January 1999 January Armstrong B.M. Lieutenant Colonel
         
1999 January 2000 December Winter P.D. Lieutenant Colonel
         
2000 January 2003 January Manton R.M. Lieutenant Colonel
         
2003 January 2005 January McLauchlan P.D. Lieutenant Colonel
         
2005 January 2006 December Finney G.W. Lieutenant Colonle
         
2006 December 2008 December Furini C.D. Lieutenant Colonel
         
2008 December 2010 December Sweeney N.T. Lieutenant Colonel
         
         
8th/12th Regiment        
         
2010 December 2012 December Haebich A.M. Lieutenant Colonel
         
2012 December 2014 December West J.J. Lieutenant Colonel
         
2015 January Current Alsworth R.J. Lieutenant Colonel
         
       
         
 

©© Royal Australian Artillery Historical Company - All Rights Reserved
COPYRIGHT | DISCLAIMER/LIABILITY | PRIVACY
webmaster@artilleryhistory.org